Title
#grid-gallery-60-25322 .hi-icon-effect-5d .hi-icon { color: #ffffff !important; background: #1e73be !important; } #grid-gallery-60-25322 .hi-icon-effect-5d .hi-icon:hover { color: #ffffff !important; background: #1e73be !important; } #grid-gallery-60-25322 .hi-icon { width: 32px !important; height: 32px !important; } #grid-gallery-60-25322 .hi-icon:before { font-size: 16px !important; line-height: 32px !important; }Skautské století v Hlinsku
15.9. - 11.11. 2018
ÚT - PÁ: 9 - 12, 13-16 h, SO - NE, svátky: 13 - 16 h
zahájení 14.9. v 17 h
Skauti a skautky v pátek 14. září slavnostně zahájili výstavu Skautské století v Hlinsku, která hravým způsobem vykresluje dějiny místního střediska od roku 1918 až do současnosti. Autoři výstavy se snažili skloubit historické příběhy a archivní materiály s moderní grafikou a interaktivními prvky. Uprostřed hlavního sálu městského muzea stojí promítací místnost. Uvnitř se mohou návštěvníci podívat na krátké filmy, které autentickým způsobem zachytily atmosféru táborů v letech 1939 a 2018. Na vnější stěně této stavby jsou vyobrazeny klíčové momenty z dějin hlineckého Junáka.
Sekce Hrdinové války oživuje příběhy osmi skautů a skautek, na které by se nemělo zapomenout. Někteří z nich zahynuli v koncentračních táborech, další se zapojili do protinacistického odboje. Například Vlasta Čejková zásobovala partyzány zbraněmi či fotkami na falešné doklady. Až ze Slovenska přijel na vernisáž její syn s rodinou. Mezi hosty nechyběli ani příbuzní Milana Stehna, který za války sloužil u britského Královského letectva. Milan Stehno se po válce vrátil do Československa, ale už v roce 1948 musel uprchnout před komunisty, kteří bývalé letce RAF nevybíravě pronásledovali. Velkou odvahu za války prokázal také učitel a básník Stanislav Zedníček, jehož úkolem bylo likvidovat udavačské dopisy. Je zajímavé, že všichni tři – Vlasta, Milan i Stanislav – vyrůstali v Husově ulici.
Návštěvníci mohou na výstavě také porovnat, jak se proměnily skautské tábory od předválečných let až do současnosti. Hned vedle se vyjímají skautské šátky z různých zemí včetně Egypta a Indonésie, které členové hlineckého střediska získali v posledním desetiletí na mezinárodních táborech.
Výstava bude přístupná až do 11. listopadu 2018. V sobotu 6. října od 13 do 16 hodin se v muzeu uskuteční doprovodný workshop pro širokou veřejnost Skauting všemi smysly. Můžete se těšit na komentované prohlídky a na malou ochutnávku skautského programu. Na své si přijdou nejen děti, ale i dospělí.