#grid-gallery-39-84600 .hi-icon-effect-5d .hi-icon { color: #ffffff !important; background: #1e73be !important; } #grid-gallery-39-84600 .hi-icon-effect-5d .hi-icon:hover { color: #ffffff !important; background: #1e73be !important; } #grid-gallery-39-84600 .hi-icon { width: 32px !important; height: 32px !important; } #grid-gallery-39-84600 .hi-icon:before { font-size: 16px !important; line-height: 32px !important; }

SVATÍ JSOU ZPĚT
19. 9. - 29. 11. 2017

     Aktuální expozice v sále muzea představuje výběr z bohatých sbírek hlineckého Městského muzea a galerie, zaměřený na sochařská díla s náboženskou tématikou.
     Různorodý soubor dřevěných plastik historicky pochází z několika kostelů a kostelíků v okolí Hlinska a také od soukromých majitelů, kteří sochy v minulosti muzeu darovali. U mnohých předmětů bohužel není původ doložen a tak můžeme například o jejich stáří pouze spekulovat.
     Doba vzniku některých plastik sahá až do 17. století (socha Bůh otec a dvojice Andělů). Ostatní plastiky vznikali v následujícím 18., 19. a možná i 20. století.
     Materiálem soch je dřevo, nejčastěji lipové. Některé plastiky jsou provedené pouze v přírodním odstínu původního dřeva, některé jsou polychromované a u několika se původní polychromování nedochovalo.
     Výstava si neklade za cíl detailní časové, nebo technologické zmapování dané tématiky. Popisky jsou mnohdy neúplné a často chybí autor i datace. Přesto tento soubor plastik jistě stojí za vystavení. Důstojně tak sekunduje jediné původní soše v sále muzea, Mistru Janu Husovi od hlineckého rodáka – akademického sochaře Karla Lidického.
     Pokud by někdo z návštěvníků byl schopen a ochoten doplnit některé z chybějících informací, nebo některé z uvedených údajů upřesnit, budeme za to velice rádi. Své poznatky můžete zapsat do pamětní knihy muzea.