#grid-gallery-28-92208 .hi-icon-effect-5d .hi-icon { color: #ffffff !important; background: #1e73be !important; } #grid-gallery-28-92208 .hi-icon-effect-5d .hi-icon:hover { color: #ffffff !important; background: #1e73be !important; } #grid-gallery-28-92208 .hi-icon { width: 32px !important; height: 32px !important; } #grid-gallery-28-92208 .hi-icon:before { font-size: 16px !important; line-height: 32px !important; }

58. VÝTVARNÉ HLINECKO: HANUŠ SCHWAIGER 1854 - 1912

24. 6. – 10. 9. 2017

     Městské muzeum a galerie Hlinsko zve již po padesátéosmé na výstavu Výtvarné Hlinecko, kterou již více než půl století pořádá ve spolupráci s Národní galerií v Praze. Dalším z řady významných českých malířů, s jejichž dílem jsme se ještě v Hlinsku nesetkali, je Hanuš Schwaiger.
     - Období posledních dvou desetiletí 19. a první dekády 20. století bylo dobou pozoruhodného rozmachu výtvarného umění. Docházelo k prolínání různých stylů a proudů i hledání nových směrů pod heslem „modernismu“, ke slovu se dostala řada výrazných individualit, jejichž tvorbu jen s obtížemi můžeme vměstnat do stylových rámců. Mezi tyto osobnosti patří i Hanuš Schwaiger, jehož nelze zařadit do žádné z uměleckých skupin, ač samozřejmě není možné vnímat jeho dílo odděleně od obecných témat umění přelomu století.
     K výstavě Hanuše Schwaigera vychází také obsáhlý katalog z něhož jste právě dočetli úvodní odstavec. Jeho autorkou a zároveň také kurátorkou aktuálního ročníku Výtvarného Hlinecka je Šárka Leubnerová, která s hlineckou galerií úspěšně spolupracuje již řadu let. Vedle Národní galerie v Praze, která na výstavu zapůjčila obsáhlý soubor děl, jsou zastoupeny i kresby a obrazy ze sbírek Správy Pražského hradu, Středočeské galerie v Kutné Hoře, Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem, Muzea umění Olomouc, Galerie výtvarného umění v Ostravě, Galerie Kodl a také řady soukromých sběratelů, za něž jmenujme alespoň Jiřího Hořavu.
     Výstava je rozdělena, stejně jako katalog, do několika částí. První z nich se věnuje fantastickému světu pohádek a pověstí. V další části jsou představeny Žánrové scény a studie vytvořené před autorovou první cestou do Holandska. Hlavní sál galerie a také jedna z kapitol katalogu se už zabývá Schwaigerovou tvorbou z Holandska a Belgie, kde je k vidění také ústřední motiv letošní výstavy – obraz Rybí trh v Bruggách. Expozici zakončuje část nazvaná Moravské Slovácko a Hostýnské vrchy.
     Na výstavu 58. Výtvarné Hlinecko – Hanuš Schwaiger tematicky navazuje i druhá z aktuálních výstav v městské galerii, a to Oldřich Blažíček, který byl Schwaigerovým žákem na Akademii výtvarných umění v Praze.

 

Fotogalerie z vernisáže, 23. června 2017:

#grid-gallery-29-70792 .hi-icon-effect-5d .hi-icon { color: #ffffff !important; background: #1e73be !important; } #grid-gallery-29-70792 .hi-icon-effect-5d .hi-icon:hover { color: #ffffff !important; background: #1e73be !important; } #grid-gallery-29-70792 .hi-icon { width: 32px !important; height: 32px !important; } #grid-gallery-29-70792 .hi-icon:before { font-size: 16px !important; line-height: 32px !important; }