64. Výtvarné Hlinecko: Ludvík Kuba (1863–1956) 

Vernisáž 16. 6. 2023 od 17 hodin

17. června až 17. září 2023
út-ne 9-12, 13-17 h
Komentovaná prohlídka s autorkou výstavy: v sobotu 22.7. od 14h
Večerní prohlídka ve čtvrtek 17.8. – otevřeno do 22h

Letošního roku (16. dubna) uplyne 160 let od narození vynikajícího malíře, ale také spisovatele, etnografa, hudebníka a sběratele slovanských písní Ludvíka Kuby. Jeho malířské dílo, vznikající během dlouhé a úspěšné kariéry, se výrazně zapsalo do dějin českého výtvarného umění první poloviny 20. století. Počátky jeho tvorby náležely do období převratných změn přelomu 19. a 20. století, kdy se v rychlém sledu střídaly výtvarné směry a proudy, které jeho dílo ovlivňovaly. Později se jeho malířská tvorba ustálila v intencích osobitého impresionismu až exprese, a co do témat obsáhla portrét, krajinu, zátiší i žánr. Kubovy práce provází uměnímilovné publikum již více než sto třicet let a současný zájem sběratelů i návštěvníků jeho výstav ukazuje, že má stále co nabídnout.

Připravovaná výstava představí v několika kapitolách nejvýznamnější etapy Kubovy tvorby: jeho počátky v soukromé škole Antona Ažbého v Mnichově, práce z cest do Itálie, Dalmácie, Lužice, Slovenska a jiných destinací, na které ho vedl mj. i jeho zájem o poznáním hudebního a slovesného umění různých slovanských národů, dále jeho tvorbu portrétní včetně jedinečného souboru autoportrétů, díla žánrová, zaznamenávající především scény z rodinného života, a také krajinomalbu, včetně působivých pohledů do zahrad a parků, v nichž svou prací s barevnou skvrnou dokázal své jedinečné malířské mistrovství.

Na výstavu budou zapůjčena díla z významných státních institucí a soukromých sbírek, expozice bude jako každoročně doplněna výpravným katalogem.

Akce se koná pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického