DIALOG 5 - ALEXANDER TOMSKÝ

čtvrtek 18. 11. v 18 h - sál muzea

     Po loňském roce, kdy se bohužel vzhledem k epidemiologické situaci nepodařilo pokračovat v sérii besed se zajímavými hosty Dialog, se hlinecké Městské muzeum a galerie rozhodlo projekt oživit. Prvním a zatím jediným hostem tohoto roku bude v pátém dialogu pan Alexander Tomský.
     ALEXANDER TOMSKÝ (13. 12. 1947) Vyrůstal v Dobrušce, Hradci Králové a Pardubicích v rodině archeologa a lékařky. Po odchodu do exilu (1968) studoval mezinárodní vztahy na The London School of Economics a filosofii na The London Institute of Education. Pracoval jako politolog v ústavu Keston College, kde se specializoval na výzkum církve a státu a náboženské opozice ve střední Evropě (1977–84). Byl ředitelem anglické pobočky světové charitativní organizace Kirche in Not. Založil a vedl exilové nakladatelství Rozmluvy (1981) a stejnojmenný literárně filosofický časopis konzervativní orientace. Po návratu do vlasti v roce 1989 se stal ředitelem nakladatelství AV ČR, Academia a vedl ediční program nakladatelství Leda. Překládá z angličtiny a publikuje komentáře v českých médiích, zejména na www. novinky.cz a v časopisech Kontexty a Echo.
     Pro hlinecké posluchače budou jistě zajímavé i informace o rodinných kořenech pana Tomského souvisejících s rozvětveným rodem Taussigů. Rodinnými podrobnostmi, ale výčet témat rozhodně nekončí a návštěvníci se tak dozvědí zajímavosti ze života, literatury, nebo politiky. Host také přítomným představí aktuální knihu publicistky Lenky Jaklové o svém životě, která vznikla formou rozprav. Kniha se jmenuje Věčná vzpoura v srdci konzervativce. Pátý Dialog bude opět moderovat pan Hynek Vojanec. Uskuteční se ve čtvrtek 18. listopadu od 18 hodin ve velkém sále muzea. Vstupné je 30,- Kč, pro studenty zdarma. Všichni jsou srdečně zváni.