#grid-gallery-30-69147 .hi-icon-effect-5d .hi-icon { color: #ffffff !important; background: #1e73be !important; } #grid-gallery-30-69147 .hi-icon-effect-5d .hi-icon:hover { color: #ffffff !important; background: #1e73be !important; } #grid-gallery-30-69147 .hi-icon { width: 32px !important; height: 32px !important; } #grid-gallery-30-69147 .hi-icon:before { font-size: 16px !important; line-height: 32px !important; }

Oldřich Blažíček

24. 6. - 10. 9. 2017

Výstavu pořádá Městské muzeum a galerie Hlinsko k výročí 130 let od narození akademického malíře a představitele moderní krajinomalby Oldřicha Blažíčka.
Na realizaci se spolupodílely Horácká galerie v Novém Městě na Moravě, Východočeská galerie v Pardubicích a Městské muzeum Skuteč.

Malíř Oldřich Blažíček, známá osobnost českého malířství, patří k početné generaci umělců narozených koncem 19. století. Oldřich Blažíček se narodil 5. ledna 1987 ve Slavkovicích u Nového Města na Moravě. Nejprve se vyučil jako malíř pokojů, poté se živil jako malířský dělník a až později nastoupil výtvarná studia v Praze. Nejprve na Umělecko průmyslové škole a později na Akademii výtvarných umění ve speciálce Hanuše Schwaigera. Námětem Blažíčkových obrazů se staly chrámové interiéry, architektura a především krajinomalba. Od počátečního koketování s impresionismem se Blažíčkova malba postupně vytříbila do charakteristické rozvolněnosti a lehkosti rukopisu. Mnoho Blažíčkových obrazů je inspirováno krajinou Novoměstska, maloval ale i na Valašsku, Slovensku, Podkarpatské Rusi i v Praze. V rozsáhlé tvorbě mají své místo i četné portréty, figurální práce, nebo zátiší. Vedle umělecké tvorby byl Blažíček také výrazným pedagogem a aktivně se zúčastňoval společenského života. Zemřel v Praze 3. května 1953.